Bugun...


ERDAL ORHAN

facebook-paylas
BU HAYAT BU DÜZENDE YAŞAMAYA DEĞER
Tarih: 23-02-2020 16:26:00 Güncelleme: 23-02-2020 16:26:00


Buna karşı ülkeyi yönetenler ise ekonominin iyi olduğunu, herhangi bir kriz olmadığını söylüyorlar. İktidar ve yandaş ekonomistler ile kendilerine iktidarın istediği yazıyı yazsın diye köşe tahsis edilmiş kalemşorlar, her ne kadar, ekonomi iyi deselerde, son açıklanan işsizlik rakamı ülkedeki ekonomik krizin gittikçe derinleştiğini ve kronikleştiğini gösteriyor. Bu nedenle insanlar işlerini kaybediyorlar. Üstelik nüfusu genç bir ülke olan Türkiye, uzun yılardır üretime dayalı yatırım yapılmadığı için yeni iş alanları açılmıyor. işsizlerin önemli bir kısmı ise iş bulma umudu kalmadığı için, iş aramıyor. Dolayısıyla işsizler ordusunda gözükmüyor. 
 
16 Şubat 2020 Konya'da Tır soförü Mevlut Çankaya'nın, borçlarından dolayı kendisini kullandığı arabaya asarak intihar ettiği haberi basında yer aldı. 17 Şubat 2020 İstanbul Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü 4.Sınıf öğrencisi Hakan Taşdemir, intihar ederek yaşamına son verdi. Edinilen bilgiye göre Taşdemir bir süredir iş aryormuş ve bir haylide borcu varmış. 
 
17 Şubat 2020 Şırnak'ın Cizre ilçesinde kaymakamlık binasının 4. Katından atlayan 46 yaşındaki evli ve dört çocuk babası Nezir Kılıç hayatını kaybetti. Nezir Kılıç, kaymakam ile çevredeki yurttaşların ikna çabalarına rağmen, kaymakamlık binasının 4. katından atladı. 
 
Ankara'da 15 yıllık matematik öğretmeni, İnan Avşar eğitim sisteminin kötü olduğunu ve ülkede bir öğretmen olarak yaşadığı adaletsizlikleri anlattığı bir video çekip sosyal medyada yayınladıktan sonra yaşamına son veriyor.
 
Denizli'de uzun zamandır işsiz olan 21 yaşındaki genç, girdiği bunalım sonucu intihar etti. 
 
Bu haberleri çoğaltmak mümkün ancak bu kadarı bile yaşanan dramları anlatmaya yeter. İşin kötüsü toplumun bu olayları kanıksaması ve sessiz kalması.
 
Öte yandan, Resmi rakamlara göre ülkede sayısı 4 milyondan fazla, genç işsizlik oranının ise yüzde 24'e dayandığı ve işsizliğin büyük bir sorun haline geldiği ülkede, işsiz vatandaşlar, iş bulma umudunu dualara bağlamış bulunuyorlar. Nitekim, arama internet motoru Google'da 1 milyondan fazla YouTube'da ise yaklaşık 5 milyon kez 'iş bulma duası' videosu izlendiği haberleri dolaşıyor. Yani milyonlarca yurttaş iş bulma umudunu devlete değil duaya bağlamış bulunuyor.
 
İşsizlik toplumun üstüne bir kara 
basan misali çökmüşken, partili Cumhurbaşkanı, işsizlere iş sağlayacak üretim tesisi açacağına, millet bahçesi, millet kütüphanesi, millet kıraathenesi ya da koşu pisti gibi tesislerin açılışını yapıp, açılışlarda yaptığı konuşmalarda, genç işsizlere, bu tesislerde çay ve kek bedava müjdesi veriyor.
 
Öte kim veya kimler tarafondan on binlerce insan kim 
Gördüğünüz gibi, ekomomik krizin bunalttığı yurttaşlar peş peşe çareyi hayatlarını sonlandırmakta buluyorlar. Yurdun her tarafından insanların intihar ettiği haberleri peşpeşe geliyorken, birkaç gün önce, "çocuklarım aç" diyerek, Hatay Valiliği önünde kendisini yakan ve yanık tedavisi için, Adana'ya sevk edilirken, yolda kriz geçirip hayatını kaybeden Adem Yarıcı adındaki yurttaş için, AKP'li il genel meclisi üyesi “Kimse açlıktan kendini yakmaz. Öyle ucuz siyasi manevraları kimse yemez" diyerek, insanların intiharını ucuz siyasi manevra olarak nitelendiriyordu. Yani İktidar yandaşlarına göre insanlar, iktidarın ekonomi politikasının yol açtığı derin ekonomik kriz nedeniyle, yaşadıkları mali sıkıntılardan dolayı değil, 
iktidarı yıpratmak için hayatlarına son veriyorlar. kalpsizliğin, zalimliğin, insafsızlığın bu kadarınada pes doğrusu. Körü körüne iktidar destekçiliği, bunları insanlıktan çıkarmış. 
 
Ne derseniz deyin ülke derin bir ekonomik krizde, insanlar işsiz, insanlar aç ve çaresiz, çareyi hayatlarını sonlandırmakta buluyorlar.
 
Kral çıplak ve toplum artık kralın çıplak olduğunu gayet iyi biliyor. Bunu yüksek söyleme cesaretini kendinde bulduğu anda hep bir ağızdan haykıracaktır.


Bu yazı 225 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

DİGİTAL GAZETEMİZİ BEĞENİYORMUSUNUZ?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI