Bugun...


BAŞ YAZAR TURAN TURAN

facebook-paylas
KAFALAR DEĞİŞMEDİKÇE KADINLAR ÖLMEYE DEVAM DDER
Tarih: 04-12-2019 21:35:00 Güncelleme: 04-12-2019 21:35:00


 

Ceren Özdemir, 20 yaşında Ordu Üniversitesi, Müzik ve Bale bölümü 2.sınıf öğrencisi. Geleceğe dair umutları ve hayalleri olan, pırıl pırıl bir genç kız. Yüreği sevgi dolu, okulunu bitirecek, başarılı bir müzisyen veya adından söz edilen bir balerin olma hayalleri kuruyor. O lânetli akşamda okulunda ki çalışmadan çıkmış, yürüyerek evine dönüyordu. Biraz sonra olacaklardan, habersizce, yol boyunca kafasında yine aynı hayallerle. Taki evinin bulunduğu apartmanın kapısından içeri adımını atıncaya kadar. İçeri adımını atmak üzereyken, birden bire dünyası kararıyor, gözleri görmez oluyor. Çünkü nereden geldiğini bilmediği bir cani elindeki bıçağı kalbine saplamıştı ve ne yazık ki herşey biranda olmuş, Ceren hayalleriyle yaşamdan kopmuştu.

Daha önce, erkek şiddeti sonucu birçok kadın hayattan koparılırken olduğu gibi, Ceren hayattan koparılınca da, bıçağı nefretle kalbine saplayan suçlu aranmaya başlandı. Evet bıçağı kullanan fail bulunmalı ve cezasını çekmeliydi. Peki ya bu Ceren'i ve onun gibi yüzlerce kadının ölümüne yol açan, kadın erkek içindir anlayışını değişetirecek mi? Elbette değiştirmeyecek ve Cerenler ölmeye devam edecek. Kadındır adabını bilmeli, edepli oturup kalkmalı, Giyimine, yediğine içtiğine dikkat etmeli, gece evinde oturmalı gibi zırvalamalar devam ettikçe, devletin en tepesinden, kadın ile erkek eşit değil, bu fıtrata aykırıdır açıklamaları gelip, güvenlikten sorumlu, kolluk kadındır haketmiştir anlayışında oldukça, yargı, kadın cinayeti sanıklarını, ağır tahrik ve iyi hal indirimi ile hakettikleri cezalara çarptırmadıkça, maalesef kadın benim namusumdur sakat zihniyetinde olanlar ile reddedilmeyi kabullenemeyen ve ya benimsin ya da kara toprağın diyenler, kadın cinayeti işlemeye devam edeceklerdir.

Özür dileriz Ceren, biz seni ve senin gibi yüzlerce kadını yaşatamadığımız için suçluyuz. Olur ya diğer tarafta seni yaşatamayan bu toplumdan herhangi birimizle karşılaşırsan, affetme ve beni neden yaşatamadınız diye yakasına yapışıp hesap sor.

Ey ülkeyi yönetenler, kadın cinayetlerinin bireysel suçluları var. Ancak tek suçlu onlar değildir. Doğduğu andan itibaren erkek çocuğunu, kız çocuğundan üstün tutan, yanlışında bile aslan oğlum diye sırtını sıvazlayan, kız çocuğunu, sen kızsın ayıptır diye yetiştiren, erkek çocuk kızla gezerken onunla gururlanan kız gezerken onu ayıplayan, namusumuza halel getirdi diye şiddet uygulayan, eve kapatan ve iffwtsiz olmakla yaftalayan sakat zihniyettir. Ve bu sakat zihniyete sahip toplumu oluşturan hepimiziz.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, yakın çekim
 
 
Beğen
 


Bu yazı 6720 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

DİGİTAL GAZETEMİZİ BEĞENİYORMUSUNUZ?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI