Bugun...


BAŞ YAZAR TURAN TURAN

facebook-paylas
BİZİM MECLİS ÜYELERİMİZ NE YAPAR
Tarih: 28-06-2020 18:15:00 Güncelleme: 29-06-2020 17:51:00


Bir süredir özellikle belediye meclis üyeleriyle ilgili eleştiriler yazıyorum sosyal medya hesabımdan. Her ne kadar Mudanya üzerinden bu eleştiriler yoğunlaşıyor olsa da diğer ilçelerde de benzer durumlar var.

Belediye meclisleri o yerleşim birimi için çok önemli kuruluşlardır. Milletin oy vererek seçtiği meclis üyelerinden özellikle yerelde konularını takip etmelerini bekler. Oysa ne yazık ki kentlerin ve ilçelerin konularını takip eden belediye meclis üyelerine rastlamak artık oldukça zor.

Çok değil bundan 3-5  yıl önce belediye meclis üyelerini o yöredeki herkes tanırdı. Yaptıkları açıklamalar ile gündem oluştururlardı. Ne yazık ki artık gazeteciler olmasa o memleketteki hiçbir şeyi kimse bilmiyor. Ortaya çıkan konularla ilgili de nedense kimse ağzını açmıyor.

Bunun yüzlerce örneğini gösterebiliriz. Örneğin Nilüfer’de Osmangazi’de, Mudanya’da, Yıldırım’da ve diğer ilçelerde vatandaşların bir çok talebi ve şikayeti var. Bunları dillendirmek o beldedeki meclis üyelerinin görevi öncelikle.

Oysa meclis üyeleri ayda bir toplanan belediye meclislerine katılıp grup kararlarına göre oy kullanmayla yetiniyorlar.

İstisnai örnekler yok değil tabi. Mudanya’da MHP’li Bülent Erden ve AK Partili Volkan Biçer, Yıldırım’da MHP’li İhsan Bilgili ve CHP’li Şahin Sevinç, Osmangazi’de Sefa Yılmaz gibi zaman zaman sesini duyduğumuz isimler var. Örneğin Nilüfer’de tık yok. Diğer ilçelerde de öyle doğru düzgün bir ses yok.

Olmalı oysa. Milletin sıkıntıları sorunları talepleri yüksek sesle ifade edilmeli ki yönetimler de o işlere daha fazla eğilsinler. Meclis üyeleri komisyonlara seçilmek için verdikleri mücadelenin bir kısmını da yaşadıkları kente hizmet etmek için vermeliler…

Kimse kızmasın darılmasın. Ama bu şehirde geride kalan yıllarda İl Genel Meclisi üyelerini, belediye meclisi üyelerini hep mücadele ederken görürdük.

 Bugünkü vurdumduymazlık yoktu o yıllarda. Siyasetteki rekli simaları biz hep meclis üyeleri arasında görürdük.

Bugün ise gazeteciler bile bir çok meclis üyesini bilmiyor. Say desen 3-5 tane meclis üyesi sayacak insan o kadar az ki!

O nedenle meclis üyelerinin kendilerini sorgulamaları ve bir muhasebe yapmaları gerekiyor Ayrıca ilçe Belediyeleri nde Meclis üyesi varmı yokmu belli degil bazi Meclis üyelerı ise hep oldugu gibi rant peşinde  Bursada bu kadar imar ve  kaçak yapılaşma var  her köşede bir bina rant için yıkılıyor ama ortada bunu dile getırecek Meclis üyesi görmek mümkün degil

Bugün idda ediyorum hiç bir meclis üyesını halk tanimıyor  sokakta  görenler bile onları tanımıyor umarım  bu konuda biraz gayret istiyoruz acaba  fazla bir şeymı istiyoruz.Bu yazı 864 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

DİGİTAL GAZETEMİZİ BEĞENİYORMUSUNUZ?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI