Bugun...HAZİNE VE MALİYE BAKANI ALBAYRAKIN ÖZGÜVEN SERGİLEME ÇABASI

5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu gereğince, her yıl Eylül ayının ilk haftasının sonuna kadar açıklanması gereken, kanundaki adıyla Orta Vadeli Program (OVP), hükümetin son üç yıldır açıkladığı adla Yeni Ekonomik Program (YEP) Hazine ve Maliye Bakanı Berat Aybayrak tarafından 29 Eylül 2020 tarihinde açıklandı.

facebook-paylas
Güncelleme: 08-10-2020 06:56:07 Tarih: 07-10-2020 10:45

HAZİNE VE MALİYE BAKANI ALBAYRAKIN ÖZGÜVEN SERGİLEME ÇABASI

BURSADA HABER 16

Yasaya göre bir sonraki yıla ait Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısını hazırlama sürecinin başlangıcı olan OVP makro ekonomik politikaları, ilkeleri, hedefleri ve gösterge niteliğindeki temel ekonomik büyüklükleri kapsar ve üç yıllık makro ekonomik hedefleri ortaya koyar. Bu özelliğinden dolayı OVP ekonominin genelinin yanı sıra çalışma hayatı ile istihdam açısından da önem taşımaktadır.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın özgüven sergileme çabası sırıtan, her zaman ki vücut diliyle, toz pembe tablolar eşliğinde açıkladığı programın Türkiye gerçekleriyle uzaktan yakından ilgisi yok. Çünkü ekonomiyi iyi göstermek için gerçeklerden kopuk bir çalışma yapılmış. Aslında bunda şaşılacak bir durum yok. Zira ekonomi yönetimi rakam oyunlarıyla, açıkladıkları ekonomik verilerin gerçekleri yansıtmadığını çok iyi biliyor. Halbu ki ekonomik veriler, karar alınırken veya program yapılırken, kullanılmak üzere tespit edilir. Ancak özellikle son yıllarda Türkiye,'de veriler gerçek rakamları değil, hükümetin ihtiyaç duyduğu rakamları yansıtmaktadır. Bu nedenle Açıklanan program, yıllardır izlenen ve COVID-19 salgınıyla hız kazanan sosyal politikalara değil, sermayeye teşvik ve destekler aktarmayı hedefleyen bir program olmanın ötesinde birşey değildir.

Programın; Yatırım. Üretim, Vergi Politikaları, Enflasyon, Faizler, Döviz Kuru, Ithalat, İhracat ve Cari açık gibi kalemlerini ekonomist uzmanlar değerlendiriyorlar ve değerlendirmeye devam edeceklerdir. Uzmanların şuana kadar ki genel görüşü hedeflerin, abartılı olduğu ve gerek küresel, gerekse ulusal ekonomik verilere bakıldığında gerçekleşmesi pek mümkün olmayan hedefleri bulunduğu yönündedir. Aslında Ekonomist öğretim üyesi Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu "Ne yazık ki Türkiye sezona şampiyonluk iddiasıyla başlayan, şimdi küme düşmemeye oynayan bir takımı andırıyor. Ne yazık ki bu başarısızlık hikayesinde kaybeden bizler oluyoruz." diyerek programı çok güzel özetlemiş.

OVP'nin satır aralarına gizlenmiş şekilde, çalışanların kazanılmış haklarını ortadan kaldıracak ve güvencesiz çalışma biçimlerini yaygınlaştıracak hedeflere sahip olması, AKP'nin 18 yıllık iktidarında ortaya koyduğu sınıfsal tercihini bilenler açısından malumun ilanından başka birşey değildir.

Evet iktidar, 18 yıldır iyi veya kötü her durumu fırsata çevirdiği gibi virüs salgınında fırsata çevirmekte ve açıkladığı programda, salgın sürecinde zorunlu olarak uygulanan evden veya uzaktan çalışma biçimlerini süreklileştirmeyi amaçlamaktadır. Bunun için çalışma yaşamında yaşa dayalı ayrımcılığı derinleştirecek, düzenlemeleri hayata geçirecek düzenlemeler yapmaya OVP'de yer veren hükümet, böylece emeklilik hakkı ile kıdem tazminatını fiilen ortadan kaldırmayı hedeflemektedir. Bu nedenle OVP salgını fırsata dönüştürerek, 2021-2023 döneminin sermayeye kaynak aktarmak üzere, planlanacağının ilanıdır. Nitekim “Türkiye’nin üretim ve yatırımda cazibe merkezi haline getirilmesi” hedefine ulaşmak amacıyla, sermayeye dönük teşvik ve desteklere bol bol yer verilen programda sermayenin yatırıma teşviki için, ucuz işgücüne ulaşması planlanmaktadır. Dolayısıyla OVP’de yer alan çalışma yaşamı ile ilgili politika ve tedbirler, esneklik ve güvencesizliği artırmaya dönük olup, uygulandığında yeni hak kayıpları ve ayrımcılık yaratacak tedbirlerdir.

Bu nedenle OVP’de istihdam kalkanı adı altında kısmi süreli çalışmayı teşvik edici düzenlemeler yapılacağına yer verilmektedir. Buna göre İşgücü piyasasını esnekleştirecek, kuralsız çalıştırma, kural haline getirelecektir. Bu amaca uygun olarak, 25 yaş altı gençler ile 50 yaşın üstünde olan çalışanların istihdam edilebilirliklerini kolaylaştırmak için, bunların istihdamına yönelik daha esnek çalıştırılmalarının önü açılacaktır. Buna göre; 50 yaş üstü tam zamanlı çalışanların kısmi zamanlı çalışmaya geçişi teşvik edilerek, isterlerse tam zamanlı ve kayıtlı çalışmaktan vazgeçerek, işveren, emeklerine ayda 5-10 kaç gün ihtiyaç duyarsa o kadar çalışacaklardır. Kayıtlı olmadıkları için, işveren adlarına vergi ve SGK primi yatırmayacak, kıdem ve ihbar tazminatları olmayacak, Bu şekilde çalıştıkları süreler emekliliklerinde dikkate alınmayacaktır. Peki kim bu 50 yaş ve üstü çalışanlar? kademeli yaş geçişi ile emeklilik yaşı önce 60, sonraki yıllarda ise 65 olacak çalışanlar. Bu nedenle yaşı genç diye emekli edilmeyen Emeklilikte Yaşa Takılanlar. Bir başka değişle genç diye emekli edilmeyen, yaşlı diye kısmi çalışmaya mecbur edilenler olacak 50 yaş üstü çalışanlar.

Yine OVP'ye göre sayıları milyonlara ulaşan işsiz gençlerin istihdamını kolaylaştırma adı altında süreli sözleşmelerin önü açılacak. Gençler ayda 5-10 gün çalıştırılarak sözde işsizler listesinden düşürülecek. Ancak bu çalıştıkları sürelerde emeklilik için gereken sigorta primleri yatmayacak. Böylece bu gençlerin hem emekli olmaları zora girecek hem de kıdem ve ihbar tazminatı alamayacaklar. Genç köle işçi çalıştıran patronlar asgari ücretli işçi başına 868 lira SGK primini ödemekten kurtulacak. Görüldüğü gibi OVP’de yer alan bu hedefler çalışanların kazanılmış haklarının budanması, daha esnek ve kuralsız çalışma yaşamına geçilmesi anlamına gelmektedir.

Belirli yaş gruplarına dönük daha güvencesiz ve esnek çalışma koşulları getirilmesi, devletin yurttaşları arasında ayrım yapması anlamında olup, Anayasanın 10. Maddesinde ifade edilen eşitlik ilkesine aykırıdır. Kaldı ki getirilecek olan bu düzenlemelerle gençler ve yaşlılar ikinci sınıf işçi olacak. Anayasa ve yasalarda güvence altına alınan hakların bir bölümü onlara uygulanmayacaktır. Halbu ki yaşlılar ve gençler çalışma hayatında özel olarak, korunmaları gereken gruplardır.

Ancak hükümet her zaman yaptığı gibi, bir kez daha işverenlerin maliyetlerini düşürmeyi hedeflerken, işçilerin yaşam ve çalışma ve koşullarını ağırlaştırmakta sakınca görmemektedir. Hükümet sadece bu iki gruba yönelik düzenlemelerle de yetinmeyecek, kısmi çalışma, sözleşmeli ve süreli çalışma, evden çalışma gibi çalışma biçimleri ile işçileri güvencelerden yoksun bırakacak ve yasalarda ki haklarını kullanmalarını engelleyecektir.

OVP'ye göre yıl sonunda yıllık enflasyon yüzde 10.5 olacak. İlk 6 aylık enflasyon yüzde 5.75 olmuştu. Buna göre, ikinci 6 ayda enflasyonun yüzde 4.75 olması öngörülüyor. Memur ve memur emeklileri yılın ikinci yarısında yüzde 4 toplusözleşme zammı aldı. Bu durumda yüzde 0.75 oranında da enflasyon farkı oluşacak. OVP’teki tahmin gerçek olursa eski SSK ve BAĞKUR emeklilerinin yılbaşında yüzde 4.75 zam alması bekleniyor. Halbu ki uzmanlar piyasa enflasyonunun açıklanan oranların çok üstünde olduğunu söylüyorlar. Zaten hükümet, bundan sonra çalışanlar ile emeklilere gerçekleşen enflasyon oranı kadar değil, hedeflediği enflasyon oranı kadar artış vermeyi hedeflemektedir.

Yani hükümetin hedefinde esnek çalışma modeliyle iş hayatına tümden belirli süreli sözleşmeyi getirmek var. Belirli süreli sözleşmelerle çalışanların kıdem ve ihbar tazminatıyla işe dönüş davası açma hakkı tümden yok edilecek.

Türkiye Devrşmci İşçi Sendikaları Konfederasyonu DİSK, yaptığı açklamada " DİSK, çalışanlar arasında ayrımcılığı artıracak, güvencesiz ve esnek çalışmayı yaygınlaştıracak, kıdem tazminatı, iş güvencesi ve emeklilik haklarını sınırlamayı hedefleyen girişimlere karşı durmaya devam edecektir." Diyerek hükümetin emeğin haklarını gasp etme hazırlıklarına karşı sessiz kalmayacağını ilan etmektedir. Elbette emeği kölelleştirmeye yönelik bu programa sadece DİSK''in değil tüm emek örgütlerinin, omuz omuza vererek karşı çıkmaları ve sermaye ile hükümetin ortak saldırısını geri püskürtmeleri gereken tarihi görevleridir. Bunu yapmayan sendikalar işçi sınıfına karşı tarihi sorumluluk altında kalacaklar.
Kaynak: BURSADA HABER 16

Editör: TURAN TURAN

Bu haber 2915 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
GAZETEMİZ

DİGİTAL GAZETEMİZİ BEĞENİYORMUSUNUZ?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI